Türkiye Voleybol Federasyonu
BÖLGESEL LİG BAYANLAR FİNAL MÜSABAKALARI

A GRUBU - KAHRAMANMARAŞ Puan Durumu
Sıra Takım O G M A V P SAV ASP VSP SPAV 3-0 3-1 3-2 2-3 1-3 0-3
1 GAZİANTEP GELİŞİM GENÇLİK 3 3 0 9 3 8.0 3.000 268 216 1.241 1 1 1 0 0 0
2 DİYARBAKIR KAYAPINAR BELEDİYESİ 3 2 1 8 3 7.0 2.667 260 216 1.204 2 0 0 1 0 0
3 ADIYAMAN GÜZEL SANATLAR SPOR LİSESİ 3 1 2 4 7 3.0 0.571 196 241 0.813 0 1 0 0 1 1
4 GAZİANTEP KIZILŞAHİN SPOR KULÜBÜ 3 0 3 1 9 0.0 0.111 183 234 0.782 0 0 0 0 1 2

Müsabakalar
Tarih TV Yer Saat A Takımı B Takımı Sonuç Set Sayıları
03.03.2017 Kahramanmaraş(Batıpark) 11:00 ADIYAMAN GÜZEL SANATLAR SPOR LİSESİ GAZİANTEP KIZILŞAHİN SPOR KULÜBÜ 3-1 25-13 27-25 6-25 25-12
03.03.2017 Kahramanmaraş(Batıpark) 13:00 DİYARBAKIR KAYAPINAR BELEDİYESİ GAZİANTEP GELİŞİM GENÇLİK 2-3 25-21 25-13 22-25 26-28 11-15
04.03.2017 Kahramanmaraş(Batıpark) 11:00 GAZİANTEP GELİŞİM GENÇLİK ADIYAMAN GÜZEL SANATLAR SPOR LİSESİ 3-1 16-25 25-8 25-20 25-10
04.03.2017 Kahramanmaraş(Batıpark) 13:00 GAZİANTEP KIZILŞAHİN SPOR KULÜBÜ DİYARBAKIR KAYAPINAR BELEDİYESİ 0-3 22-25 18-25 24-26
05.03.2017 Kahramanmaraş(Batıpark) 11:00 ADIYAMAN GÜZEL SANATLAR SPOR LİSESİ DİYARBAKIR KAYAPINAR BELEDİYESİ 0-3 22-25 14-25 14-25
05.03.2017 Kahramanmaraş(Batıpark) 13:00 GAZİANTEP GELİŞİM GENÇLİK GAZİANTEP KIZILŞAHİN SPOR KULÜBÜ 3-0 25-16 25-20 25-8
B GRUBU - İZMİR Puan Durumu
Sıra Takım O G M A V P SAV ASP VSP SPAV 3-0 3-1 3-2 2-3 1-3 0-3
1 MUĞLA BODRUM İHTİSAS 3 3 0 9 2 8.0 4.500 261 188 1.388 2 0 1 0 0 0
2 AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 3 2 1 6 4 6.0 1.500 221 198 1.116 1 1 0 0 0 1
3 DENİZLİ CAVİDİL 3 1 2 6 6 4.0 1.000 249 253 0.984 1 0 0 1 1 0
4 DENİZLİ SPOR 3 0 3 0 9 0.0 MIN 133 225 0.591 0 0 0 0 0 3

Müsabakalar
Tarih TV Yer Saat A Takımı B Takımı Sonuç Set Sayıları
03.03.2017 İzmir(Atatürk) 13:00 DENİZLİ SPOR DENİZLİ CAVİDİL 0-3 9-25 22-25 15-25
03.03.2017 İzmir(Atatürk) 15:00 MUĞLA BODRUM İHTİSAS AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 3-0 25-13 25-19 25-18
04.03.2017 İzmir(Atatürk) 13:00 AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DENİZLİ SPOR 3-0 25-20 25-4 25-21
04.03.2017 İzmir(Atatürk) 17:00 DENİZLİ CAVİDİL MUĞLA BODRUM İHTİSAS 2-3 19-25 25-22 17-25 26-24 9-15
05.03.2017 İzmir(Atatürk) 13:00 MUĞLA BODRUM İHTİSAS DENİZLİ SPOR 3-0 25-10 25-21 25-11
05.03.2017 İzmir(Atatürk) 17:00 DENİZLİ CAVİDİL AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 1-3 25-21 10-25 21-25 22-25
C GRUBU - KIRŞEHİR Puan Durumu
Sıra Takım O G M A V P SAV ASP VSP SPAV 3-0 3-1 3-2 2-3 1-3 0-3
1 SPOR MEKTEBİ SPOR KULÜBÜ 2 2 0 6 3 5.0 2.000 205 177 1.158 0 1 1 0 0 0
2 TARIM SPOR 2 1 1 5 3 4.0 1.667 176 140 1.257 1 0 0 1 0 0
3 BAŞKENT OLİMPİK SPOR KULÜBÜ 2 0 2 1 6 0.0 0.167 107 171 0.626 0 0 0 0 1 1

Müsabakalar
Tarih TV Yer Saat A Takımı B Takımı Sonuç Set Sayıları
03.03.2017 Kırşehir(Merkez) 12:00 SPOR MEKTEBİ SPOR KULÜBÜ TARIM SPOR 3-2 25-12 28-26 22-25 19-25 15-13
04.03.2017 Kırşehir(Merkez) 12:00 BAŞKENT OLİMPİK SPOR KULÜBÜ SPOR MEKTEBİ SPOR KULÜBÜ 1-3 25-21 20-25 20-25 11-25
05.03.2017 Kırşehir(Merkez) 12:00 TARIM SPOR BAŞKENT OLİMPİK SPOR KULÜBÜ 3-0 25-7 25-6 25-18
D GRUBU - YALOVA Puan Durumu
Sıra Takım O G M A V P SAV ASP VSP SPAV 3-0 3-1 3-2 2-3 1-3 0-3
1 KOCAELI D.S.I.SPOR 3 3 0 9 0 9.0 MAX 225 145 1.552 3 0 0 0 0 0
2 KARDEMIR KARABÜK SPOR 3 2 1 6 3 6.0 2.000 206 158 1.304 2 0 0 0 0 1
3 KARAMURSEL GENCLIK 3 1 2 3 7 3.0 0.429 178 229 0.777 0 1 0 0 0 2
4 SAKARYA ADAPAZARI BELEDIYE 3 0 3 1 9 0.0 0.111 169 246 0.687 0 0 0 0 1 2

Müsabakalar
Tarih TV Yer Saat A Takımı B Takımı Sonuç Set Sayıları
03.03.2017 Yalova(90.Yıl) 11:00 KOCAELI D.S.I.SPOR SAKARYA ADAPAZARI BELEDIYE 3-0 25-17 25-17 25-15
03.03.2017 Yalova(90.Yıl) 13:00 KARDEMIR KARABÜK SPOR KARAMURSEL GENCLIK 3-0 25-22 25-7 25-13
04.03.2017 Yalova(90.Yıl) 09:30 KARAMURSEL GENCLIK KOCAELI D.S.I.SPOR 0-3 15-25 17-25 8-25
04.03.2017 Yalova(90.Yıl) 11:30 SAKARYA ADAPAZARI BELEDIYE KARDEMIR KARABÜK SPOR 0-3 13-25 8-25 20-25
05.03.2017 Yalova(90.Yıl) 11:00 KOCAELI D.S.I.SPOR KARDEMIR KARABÜK SPOR 3-0 25-16 25-21 25-19
05.03.2017 Yalova(90.Yıl) 13:00 KARAMURSEL GENCLIK SAKARYA ADAPAZARI BELEDIYE 3-1 25-17 25-18 21-25 25-19
E GRUBU - KOCAELİ Puan Durumu
Sıra Takım O G M A V P SAV ASP VSP SPAV 3-0 3-1 3-2 2-3 1-3 0-3
1 BURSA İNEGÖL ÇARŞI SPOR KULÜBÜ 3 3 0 9 3 8.0 3.000 285 238 1.197 1 1 1 0 0 0
2 İSTANBUL PERTEVNİYAL LİSESİ GENÇLİK SPOR KULÜBÜ 3 2 1 7 3 6.0 2.333 236 204 1.157 2 0 0 0 1 0
3 İSTANBUL SİLİVRİ SPOR KULÜBÜ 3 1 2 5 7 4.0 0.714 240 268 0.896 0 1 0 1 0 1
4 İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SPOR KULÜBÜ 3 0 3 1 9 0.0 0.111 197 248 0.794 0 0 0 0 1 2

Müsabakalar
Tarih TV Yer Saat A Takımı B Takımı Sonuç Set Sayıları
03.03.2017 Kocaeli(H.Gemici) 15:00 BURSA İNEGÖL ÇARŞI SPOR KULÜBÜ İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SPOR KULÜBÜ 3-0 25-17 26-24 25-18
03.03.2017 Kocaeli(H.Gemici) 17:00 İSTANBUL PERTEVNİYAL LİSESİ GENÇLİK SPOR KULÜBÜ İSTANBUL SİLİVRİ SPOR KULÜBÜ 3-0 25-16 25-15 25-19
04.03.2017 Kocaeli(H.Gemici) 16:00 BURSA İNEGÖL ÇARŞI SPOR KULÜBÜ İSTANBUL SİLİVRİ SPOR KULÜBÜ 3-2 23-25 22-25 25-18 25-12 15-13
04.03.2017 Kocaeli(H.Gemici) 18:00 İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SPOR KULÜBÜ İSTANBUL PERTEVNİYAL LİSESİ GENÇLİK SPOR KULÜBÜ 0-3 14-25 20-25 21-25
05.03.2017 Kocaeli(H.Gemici) 11:00 BURSA İNEGÖL ÇARŞI SPOR KULÜBÜ İSTANBUL PERTEVNİYAL LİSESİ GENÇLİK SPOR KULÜBÜ 3-1 25-22 24-26 25-16 25-22
05.03.2017 Kocaeli(H.Gemici) 13:00 İSTANBUL SİLİVRİ SPOR KULÜBÜ İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ SPOR KULÜBÜ 3-1 25-18 22-25 25-18 25-22
F GRUBU - BALIKESİR (AYVALIK) Puan Durumu
Sıra Takım O G M A V P SAV ASP VSP SPAV 3-0 3-1 3-2 2-3 1-3 0-3
1 ÇANAKKALE BİGA ÇİÇEKLİDEDE SPOR 3 3 0 9 3 8.0 3.000 267 231 1.156 1 1 1 0 0 0
2 İZMİR ÖZATEŞ SPOR 3 2 1 8 5 7.0 1.600 296 271 1.092 0 2 0 1 0 0
3 MANİSA SOMA İMBAT SPOR 3 1 2 5 6 3.0 0.833 239 243 0.984 1 0 0 0 2 0
4 KÜTAHYA GENÇLİK MERKEZİ 3 0 3 1 9 0.0 0.111 186 243 0.765 0 0 0 0 1 2

Müsabakalar
Tarih TV Yer Saat A Takımı B Takımı Sonuç Set Sayıları
03.03.2017 Balıkesir(Ayvalık) 14:00 MANİSA SOMA İMBAT SPOR KÜTAHYA GENÇLİK MERKEZİ 3-0 25-21 25-21 25-19
03.03.2017 Balıkesir(Ayvalık) 16:00 İZMİR ÖZATEŞ SPOR ÇANAKKALE BİGA ÇİÇEKLİDEDE SPOR 2-3 25-23 23-25 25-18 23-25 11-15
04.03.2017 Balıkesir(Ayvalık) 14:00 MANİSA SOMA İMBAT SPOR ÇANAKKALE BİGA ÇİÇEKLİDEDE SPOR 1-3 18-25 21-25 25-11 15-25
04.03.2017 Balıkesir(Ayvalık) 16:00 KÜTAHYA GENÇLİK MERKEZİ İZMİR ÖZATEŞ SPOR 1-3 25-18 17-25 20-25 18-25
05.03.2017 Balıkesir(Ayvalık) 15:30 ÇANAKKALE BİGA ÇİÇEKLİDEDE SPOR KÜTAHYA GENÇLİK MERKEZİ 3-0 25-16 25-17 25-12
05.03.2017 Balıkesir(Ayvalık) 17:30 MANİSA SOMA İMBAT SPOR İZMİR ÖZATEŞ SPOR 1-3 22-25 19-25 25-21 19-25
G GRUBU - DİYARBAKIR Puan Durumu
Sıra Takım O G M A V P SAV ASP VSP SPAV 3-0 3-1 3-2 2-3 1-3 0-3
1 ELAZIĞ GENÇLİK MERKEZİ 3 3 0 9 0 9.0 MAX 228 165 1.382 3 0 0 0 0 0
2 MARDİN MEZOPOTAMYA SPOR 3 2 1 6 3 6.0 2.000 207 180 1.150 2 0 0 0 0 1
3 MARDİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SPOR 3 1 2 3 8 2.0 0.375 234 247 0.947 0 0 1 0 0 2
4 HAKKARİ KIZ MESLEK LİSESİ 3 0 3 2 9 1.0 0.222 189 266 0.711 0 0 0 1 0 2

Müsabakalar
Tarih TV Yer Saat A Takımı B Takımı Sonuç Set Sayıları
03.03.2017 Diyarbakır(Talaytepe) 14:30 HAKKARİ KIZ MESLEK LİSESİ MARDİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SPOR 2-3 13-25 26-24 14-25 27-25 14-16
03.03.2017 Diyarbakır(Talaytepe) 16:00 ELAZIĞ GENÇLİK MERKEZİ MARDİN MEZOPOTAMYA SPOR 3-0 25-17 25-17 25-22
04.03.2017 Diyarbakır(Talaytepe) 17:00 MARDİN MEZOPOTAMYA SPOR HAKKARİ KIZ MESLEK LİSESİ 3-0 25-15 26-24 25-16
04.03.2017 Diyarbakır(Talaytepe) 18:30 MARDİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SPOR ELAZIĞ GENÇLİK MERKEZİ 0-3 20-25 23-25 26-28
05.03.2017 Diyarbakır(Talaytepe) 13:00 HAKKARİ KIZ MESLEK LİSESİ ELAZIĞ GENÇLİK MERKEZİ 0-3 19-25 9-25 12-25
05.03.2017 Diyarbakır(Talaytepe) 14:30 MARDİN MEZOPOTAMYA SPOR MARDİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SPOR 3-0 25-14 25-17 25-19
H GRUBU - AMASYA Puan Durumu
Sıra Takım O G M A V P SAV ASP VSP SPAV 3-0 3-1 3-2 2-3 1-3 0-3
1 SAMSUN B.ŞEHİR ANAKENT 3 3 0 9 1 9.0 9.000 248 154 1.610 2 1 0 0 0 0
2 GİRESUN 1977 BALLICA SPOR 3 2 1 7 5 5.0 1.400 236 252 0.937 1 0 1 0 1 0
3 TOKAT GENÇLİK SPOR 3 1 2 5 6 4.0 0.833 236 228 1.035 1 0 0 1 0 1
4 KASTAMONU MERKEZ İ.Ö.O. 3 0 3 0 9 0.0 MIN 139 225 0.618 0 0 0 0 0 3

Müsabakalar
Tarih TV Yer Saat A Takımı B Takımı Sonuç Set Sayıları
03.03.2017 Amasya(Hamit Kaplan) 12:00 GİRESUN 1977 BALLICA SPOR SAMSUN B.ŞEHİR ANAKENT 1-3 8-25 8-25 25-23 13-25
03.03.2017 Amasya(Hamit Kaplan) 14:00 TOKAT GENÇLİK SPOR KASTAMONU MERKEZ İ.Ö.O. 3-0 25-21 25-9 25-16
04.03.2017 Amasya(Hamit Kaplan) 12:00 KASTAMONU MERKEZ İ.Ö.O. GİRESUN 1977 BALLICA SPOR 0-3 14-25 13-25 19-25
04.03.2017 Amasya(Hamit Kaplan) 14:00 SAMSUN B.ŞEHİR ANAKENT TOKAT GENÇLİK SPOR 3-0 25-22 25-9 25-22
05.03.2017 Amasya(Hamit Kaplan) 10:00 GİRESUN 1977 BALLICA SPOR TOKAT GENÇLİK SPOR 3-2 25-21 19-25 25-23 22-25 16-14
05.03.2017 Amasya(Hamit Kaplan) 11:30 KASTAMONU MERKEZ İ.Ö.O. SAMSUN B.ŞEHİR ANAKENT 0-3 12-25 19-25 16-25
I GRUBU - AKSARAY Puan Durumu
Sıra Takım O G M A V P SAV ASP VSP SPAV 3-0 3-1 3-2 2-3 1-3 0-3
1 KAYSERİ BRN YATAKLARI VSK. 3 3 0 9 6 6.0 1.500 324 300 1.080 0 0 3 0 0 0
2 ANTALYA ŞİMŞEK GENÇLİK SK. 3 2 1 8 5 6.0 1.600 278 244 1.139 1 0 1 1 0 0
3 KONYA GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ SK. 3 1 2 7 7 5.0 1.000 288 299 0.963 0 1 0 2 0 0
4 KONYA EREĞLİ GENÇLİK MRK GSK. 3 0 3 3 9 1.0 0.333 242 289 0.837 0 0 0 1 1 1

Müsabakalar
Tarih TV Yer Saat A Takımı B Takımı Sonuç Set Sayıları
03.03.2017 Aksaray(Atatürk) 15:30 KAYSERİ BRN YATAKLARI VSK. KONYA GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ SK. 3-2 25-18 25-18 24-26 21-25 16-14
03.03.2017 Aksaray(Atatürk) 17:30 ANTALYA ŞİMŞEK GENÇLİK SK. KONYA EREĞLİ GENÇLİK MRK GSK. 3-0 25-12 25-21 26-24
04.03.2017 Aksaray(Atatürk) 15:30 KONYA EREĞLİ GENÇLİK MRK GSK. KAYSERİ BRN YATAKLARI VSK. 2-3 28-26 17-25 15-25 27-25 16-18
04.03.2017 Aksaray(Atatürk) 17:30 KONYA GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ SK. ANTALYA ŞİMŞEK GENÇLİK SK. 2-3 18-25 25-18 25-23 17-25 8-15
05.03.2017 Aksaray(Atatürk) 10:30 KAYSERİ BRN YATAKLARI VSK. ANTALYA ŞİMŞEK GENÇLİK SK. 3-2 25-20 25-15 17-25 12-25 15-11
05.03.2017 Aksaray(Atatürk) 12:30 KONYA EREĞLİ GENÇLİK MRK GSK. KONYA GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ SK. 1-3 25-19 20-25 18-25 19-25
K GRUBU - NİĞDE Puan Durumu
Sıra Takım O G M A V P SAV ASP VSP SPAV 3-0 3-1 3-2 2-3 1-3 0-3
1 ADANA VOLEYBOL 3 3 0 9 3 8.0 3.000 276 247 1.117 1 1 1 0 0 0
2 HATAY DEFNE GENÇLİK 3 2 1 6 4 6.0 1.500 240 218 1.101 1 1 0 0 0 1
3 ADANA ÇUKUROVA EFES 3 1 2 5 6 3.0 0.833 244 245 0.996 1 0 0 0 2 0
4 MERSİN TARSUS AKADEMİ 3 0 3 2 9 1.0 0.222 211 261 0.808 0 0 0 1 0 2

Müsabakalar
Tarih TV Yer Saat A Takımı B Takımı Sonuç Set Sayıları
03.03.2017 Niğde(Ünv.BESYO) 17:00 ADANA VOLEYBOL HATAY DEFNE GENÇLİK 3-0 26-24 25-19 25-21
03.03.2017 Niğde(Ünv.BESYO) 19:00 ADANA ÇUKUROVA EFES MERSİN TARSUS AKADEMİ 3-0 25-17 25-20 25-18
04.03.2017 Niğde(Ünv.BESYO) 15:00 ADANA VOLEYBOL MERSİN TARSUS AKADEMİ 3-2 25-20 23-25 23-25 25-21 15-12
04.03.2017 Niğde(Ünv.BESYO) 17:00 HATAY DEFNE GENÇLİK ADANA ÇUKUROVA EFES 3-1 30-28 25-15 21-25 25-21
05.03.2017 Niğde(Ünv.BESYO) 14:00 ADANA VOLEYBOL ADANA ÇUKUROVA EFES 3-1 27-25 12-25 25-12 25-18
05.03.2017 Niğde(Ünv.BESYO) 16:00 MERSİN TARSUS AKADEMİ HATAY DEFNE GENÇLİK 0-3 21-25 21-25 11-25

MAÇ TAKVİMİ
Nisan 2017
PtSaÇaPeCuCtPa
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Puan Durumları
Sıra Takım O G M A V P
1 VAKIFBANK 22 21 1 63 8 64.080
2 FENERBAHÇE 22 19 3 60 21 56.360
3 ECZACIBAŞI VİTRA 22 17 5 59 27 54.870
4 GALATASARAY 22 15 7 51 29 46.200
5 BURSA B.ŞEHİR BLD. 22 12 10 43 39 38.080
6 ÇANAKKALE BLD. 22 11 11 44 43 34.870
7 HALKBANK 22 9 13 37 49 29.050
8 BEŞİKTAŞ 22 10 12 34 46 27.720
9 SERAMİKSAN 22 7 15 33 55 19.870
10 İDMANOCAĞI 22 5 17 24 56 15.450
11 NİLÜFER BLD. 22 2 20 21 60 12.710
12 SARIYER BLD. 22 4 18 20 56 12.300
TV'de Voleybol
Pazartesi
Smart Spor TV Saat:14.00
Smaç - Adnan Paşaoğlu
Salı
Bursaspor TV Saat:19.30
Filenin Timsahları - Bartu Kösemsever
Sports TV Saat: 21.30
5. Set – Metin Görgün – Reşat Yazıcıoğulları
Çarşamba
TRT Spor Saat:12.15
Set, Maç, Smaç - Faruk Mutkan
NTV Spor Saat: 19.00
Son Set – Burcu Hakyemez Dal
Perşembe
A Spor Saat:10.00
Voleybol'a
FB TV Saat:10.30
Smaçör
Radyospor Saat:16.30
Filenin Yıldızları - Başak Koç
GS TV Saat:17.00
Voleybol Arenası - Berna Sezer
TV Canlı Yayın Programı
23 Nisan 2017 Pazar
16:00 Smart Spor HD
Bayanlar Şampiyonlar Ligi (Bayan)
Dinamo MOSCOW (Rusya) - ECZACIBAŞI VİTRA
19:00 Smart Spor HD
Bayanlar Şampiyonlar Ligi (Bayan)
Imoco Volley CONEGLIANO (İtalya) - VAKIFBANK
25 Nisan 2017 Salı
18:00 TRT Spor HD
EFELER LİGİ
FENERBAHÇE - ZİRAAT BANKASI
26 Nisan 2017 Çarşamba
18:00 TRT Spor HD
EFELER LİGİ
HALKBANK - ARKAS SPOR
27 Nisan 2017 Perşembe
18:00 NTV-Spor
VESTEL VENUS SULTANLAR LİGİ
FENERBAHÇE - GALATASARAY
28 Nisan 2017 Cuma
16:00 TRT Spor HD
EFELER LİGİ
HALKBANK - ARKAS SPOR
18:00 NTV-Spor
VESTEL VENUS SULTANLAR LİGİ
ECZACIBAŞI VİTRA - VAKIFBANK
29 Nisan 2017 Cumartesi
16:00 NTV-Spor
VESTEL VENUS SULTANLAR LİGİ
FENERBAHÇE - GALATASARAY
30 Nisan 2017 Pazar
13:00 NTV-Spor
VESTEL VENUS SULTANLAR LİGİ
VAKIFBANK - ECZACIBAŞI VİTRA
© 2013 TVF | Tüm hakları Türkiye Voleybol Federasyonu'na aittir.