TVF Performans Laboratuvarı

 

Türkiye Voleybol Federasyonu Performans Laboratuvarı milli takımlarımıza ve kulüplerimize hizmet vermeye başladı.

 

 

 

 

TVF Performans Laboratuvarının temel amacı;

 

Sporcuların fiziksel ve performans özelliklerinin belirlenmesi,

 

Kuvvetli - zayıf yönlerinin belirlenerek bireysel antrenman programının planlanabilmesi,

 

Yapılacak düzenli test ve ölçümlerle antrenmana bağlı gelişimin gözlenerek antrenman programı etkinliğinin değerlendirilebilmesi,

 

Sporcuların yaralanma/sakatlık sonrası özel antrenmanlarının doktor eşliğinde ve/veya onayında yapılabilmesi,

 

Yeteneği belirleme açısından; Türk voleybolcularına özgü (erkek ve bayanlarda ayrı ayrı) tüm fiziksel ve performans bileşenlerine ait normatif özellikler ve yüzdeliklerin tespit edilmesidir.

 

 

 

TVF Performans Laboratuvarında, aşağıda verilen performans bileşenlerinin test ve ölçümleri yapılabilmektedir.

 

 

 

1- Antropometrik Testler: Sporcuların fiziksel ve vücut yapı özelliklerine ait parametrelerin değerlendirilmesini içermektedir. Bu parametreler; boy, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, yağsız vücut kitlesi, somatotip (yağlılık, kaslılık, incelik), total vücut suyu, sağ ve sol olmak üzere kol ve bacaklar ile gövdeye ait bölgesel yağ ve kas kitlesi dağılımından oluşmaktadır.

 

 

 

2- Sıçrama Testleri: Sporcuların sıçrama performanslarından hareketle maksimal kuvvet, patlayıcı kuvvet ve elastik kuvvet bileşenlerine ait değerlendirmelerin yapıldığı testlerdir. Antrenman planlamasında kullanılan diğer bir sıçrama testi olan "Derinlik Sıçraması" testinde ise; sporcuların pliometrik antrenmanlarında kullanılacak sıçrama yükseklikleri bireysel olarak; yerde kalış süresi, düşülen yükseklik ve sıçrama yüksekliğinden belirlenmekte ve  her sporcu için optimal sıçrama yüksekliği bulunabilmektedir.

 

Diğer bir sıçrama testi olan "Çoklu Sıçrama" testinde ise; sporcunun başlangıçta sergilediği gücün verili süre içerisindeki değişimi analiz edilerek anaerobik dayanıklılık antrenmanları için en uygun çalışma süresi bulunabilmektedir.

 

 

 

3- İzokinetik Kuvvet Testi: Alt ve üst gövde kas gruplarına yönelik izokinetik ve izometrik kas kuvvetini değerlendirerek; asimetrik kuvvet ve agonist-antagonist kas gruplarının kuvvet orantısı belirlenebilmektedir.

 

Belirli kas gruplarına yönelik izokinetik dinamometre ile yapılan izokinetik ve izometrik antrenman programları sonucunda kazanılan kuvvet gelişimi diğer kuvvet antrenmanlarına göre daha hızlı gerçekleştiğinden; sakatlık sonrası  rehabilitasyonda sıklıkla kullanılmakla beraber, olası sakatlık ihtimalleri de bu test sonucunda belirlenebilmektedir.

 

Laboratuvarımızda yer alan ISOMED 2000 izokinetik dinamometre ve Türkiye'de tek olan "leg press" ataşmanı ile; tek ve çift bacak olarak uygulanabilen egzantrik, konsentrik ve her iki kasılma türüne yönelik egzersizler yapılabilmektedir. İzokinetik dinamometre ile aynı zamanda proprioseptif performans arttırma antrenmanı, patlayıcı izokinetik antrenman ve senkronize kas stimulasyonu egzersizleri de yapılabilmektedir.

 

 

4- Sürat ve Çabukluk Testleri: Sporcuların belirli mesafelerdeki sürat performansı ve farklı yönlere hareket kalıplarını içeren çabukluk performansının fotoseller yardımıyla ölçülmesini kapsamaktadır.

 

 

5- Anaerobik Güç ve Kapasite Testi: Kasların yüksek şiddetli bir anaerobik yüklenme sırasında oksijen kullanmaksızın enerji üretme gücü ve bunu devam ettirebilme özelliği farklı sürelerde ayarlanabilen (5-10-15-30 sn) "Wingate Anaerobik" (bisiklet egzersizi) testi ile değerlendirilmektedir. Wingate anaerobik testi anaerobik performansı belirlemeye yönelik testlerden biri olmakla birlikte, diğer testlerden ayrılan en belirgin özelliği anaerobik performansın hem laktasit hem de alaktasit bileşeni hakkında bilgi verebilmesidir. Test sonucunda “Zirve Güç”, “Ortalama Güç”, “Minimum Güç” olarak tanımlanan performans kriterleri belirlenebilmekte ve anaerobik güçteki devamlılık özelliği, en yüksek ve en düşük güç değerlerinden belirlenen, testin sonunda ortaya çıkan güç kayıplarını yorgunluk indeksi (YI) ile de değerlendirilebilmektedir.

 

 

6- Reaksiyon Sürati Testi: Bu testte sporcuların görsel olarak verilen uyarana karşı sergiledikleri hareket ve tepki süresi değerlendirilmektedir. Merkezi sinir sisteminin fonksiyonel olarak değerlendirildiği bu testte olası sinirsel uyarı problemleri test edilmekte ve düzenli yapılacak egzersizlerle reaksiyon sürati arttırılabilmektedir.

 

 

 

7- Denge Testleri: Postür ve vücudun farklı bölgelerine ait denge ölçümleri yapılabilmektedir. Bu ölçümler sonrası zayıf bölgelere yönelik egzersizler ile denge özelliği geliştirilmektedir.  Sakatlık sonrası tedavide de denge çalışmalarından yararlanılmaktadır.

 

 

RAPORLAMA

 

Testler sonunda verilecek raporda; takım değerlerinin sunulmasının yanı sıra literatürde yer alan normatif değerlere göre hem bireysel hem de mevkiler arasında performans değerlerinin karşılaştırması yer almaktadır. Test sonuçlarına göre bireysel ve takım olarak antrenman önerilerinin de yapılacağı bu raporda, devam eden ölçüm ve testler sonucunda grafik ve tablolarda sporcuların performans özelliklerindeki gelişimler gözlemlenebilecektir.

 

MAÇ TAKVİMİ
Ağustos 2017
PtSaÇaPeCuCtPa
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
TV'de Voleybol
Pazartesi
Smart Spor TV Saat:14.00
Smaç - Adnan Paşaoğlu
Salı
Bursaspor TV Saat:19.30
Filenin Timsahları - Bartu Kösemsever
Sports TV Saat: 21.30
5. Set – Metin Görgün – Reşat Yazıcıoğulları
Çarşamba
TRT Spor Saat:12.15
Set, Maç, Smaç - Faruk Mutkan
NTV Spor Saat: 19.00
Son Set – Burcu Hakyemez Dal
Perşembe
A Spor Saat:10.00
Voleybol'a
FB TV Saat:10.30
Smaçör
Radyospor Saat:16.30
Filenin Yıldızları - Başak Koç
GS TV Saat:17.00
Voleybol Arenası - Berna Sezer
© 2013 TVF | Tüm hakları Türkiye Voleybol Federasyonu'na aittir.